Muzea i teatry w Krakowie

Kraków jest niezwykłym miastem. Nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, w dodatku przez wiele lat było stolicą kraju, siedzibą królów a następnie, miejscem ich wiecznego spoczynku. Po dziś dzień Kraków jest ważnym ośrodkiem kulturowym. Jest tu duża ilość muzeów, galerii sztuki, okolicznościowych wystaw. W historii Krakowa  ważną rolę odgrywał od zawsze również teatr. To na deskach Teatru starego występowała  min. Helena Modrzejewska. Odwiedzając Kraków warto więc odwiedzić również lokalne muzea oraz teatry.  Najstarszym Muzeum w mieście jest Muzeum Czartoryskich, założone przez żonę księcia Czartoryskiego w 1801 roku. 

Kolejne na liście jest powołane przez Towarzystwo Naukowe Muzeum Archeologiczne z 1850 roku.  W 1876 roku Czartoryscy do użytku publicznego oddali kolejny ważny budynek – swoją Bibliotekę. Jesienią 1879 roku Rada Miasta Krakowa zadecydowała o utworzeniu Muzeum Narodowego zaś w 1899 roku powstało Muzeum Historyczne. Dziś powyższe muzea posiadają również swoje oddziały w różnych historycznych obiektach. Planując je zwiedzać warto dobrze to sobie zaplanować. Oczywiście najciekawszy będzie spacer po Wawelu. To jest jedno wielkie muzeum. Znaleźć można tu Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Królewski i Zbrojownie, Sztukę Wschodu, Wawel Zaginiony, Smoczą Jamę, Katedrę Wawelską, Ogrody Królewskie. Zbiory są tak liczne, że równie liczne są również ekspozycje i oddziały poza miastem.

Muzeum Narodowe to dziś zbiory podziwiany w Gmachu głównym, Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach, Pałac biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, Dom Józefa Mehoffera, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Muzeum Książąt Czartoryskich. W ramach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa  podziwiać możemy zbiory zgromadzone w  Pałacu pod Krzysztoforami, Domu pod Krzyżem, Starej Synagodze, Aptece pod Orłem, Kamienicy Hipolitów, Wieży Ratuszowej, Barbakanie. Do dyspozycji mamy również muzea uniwersyteckie oraz etnograficzne, historyczne czy wojskowe. Trudno wspomnieć o wszystkich najważniejsze są z pewnością Muzeum Archeologiczne, Muzeum  Kościuszkowskie przy Kopcu Kościuszki czy Muzeum Sztuki współczesnej.
Odwiedzając Kraków koniecznie należy odwiedzić również wspomniany Teatr Stary z jego muzeum. Deski tego teatru gościły bowiem najbardziej uznanych polskich aktorów.