Kraków to miasto z wielowiekową tradycją. Był świadkiem niejednego wydarzenia, które wpływało na ukształtowanie naszej historii i kultury, do 1795 roku była to stolica Polski, oraz miasto koronacyjne. Najstarszą częścią jest Wawel, to tu była najstarsza osada obronna, zaliczana do grodów plemiennych Wiślan.
Dlaczego współcześnie warto odwiedzać to miasto?
Tak długa historia istnienia miasta sprawiła, że znaleźć można tu prawdziwe perełki. Zwiedzanie warto zacząć od Rynku Głównego. Wokoło niego zgromadzone są zabytki, których po prostu nie wypada nie zobaczyć : Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, kościół św. Wojciecha oraz zabytkowe kamienice. Kościół Mariacki zwraca uwagę dwiema, różniącymi się od siebie wieżami. W jego wnętrzu znajdziemy zaś kolejną perełką : ołtarz stworzony przez Wita Stwosza. Dwa ruchome skrzydła ołtarza obrazują życie Chrystusa. Ołtarz wyrzeźbiony został w drewnie dębowym, które aktualnie ma ponad tysiąc lat.
Sukiennice to dawne centrum handlowe miasta. Do dziś są tu stragany z rękodziełami, biżuterią czy po prostu pamiątkami. Nad sukiennicami znajdują się również wystawy malarstwa i rzeźbiarstwa. Opuszczając Rynek Główny warto udać się na Wawel. Kluczowym zabytkiem jest tu oczywiście Zamek Królewski, który góruje nad miastem ze względu na swoją lokalizację – Wzgórze Wawelskie na lewym brzegu Wisły. W grocie pod zamkiem zgodnie z legendą żył ponoć kiedyś smok.
Katedra na Wawelu to zaś najważniejszy kościół w całym Krakowie o ile nie w kraju. W jego kryptach znajdują się miejsca pochówku królów Polski. Pochowano to również kilka wybitnych rodaków min. Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Będąc w Krakowie warto odwiedzić Kazimierz, serce kulturowe Krakowa. Skupiony jest on wokoło Placu Nowego, zwanego również Placem Żydowskim. Jest tu min. Słynny kościół na Skałce czy synagogi : Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel. Pominąć nie można Barbakanu, najbardziej wysuniętej na północ dawnej fortyfikacji miasta. Barbakan aż do końca XVIII pozostawał niezdobyty. Znajduje się w nim obecnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Jeśli już pozostajemy przy muzeum, warto odwiedzić to stworzone przez żonę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. To tu znajduje się min. słynna Dama z gronostajem L. Da Vinci. Z ciekawszych miejscy wartych odwiedzenia jest również Teatr Stary czy Cmentarz Rakowicki. Na deskach tego pierwszego występowały takie sławy jak Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gustaw Holoubek. Na cmentarzu Rakowickim znajdziemy groby Jana Matejki, Kossaków, wspomnianej już Heleny Modrzejewskiej czy też twórcy Piwnicy pod Baranami : Piotra Skrzyneckiego.