Okolice Krakowa które warto odwiedzić

Niewątpliwie Kraków jest perełką na mapie Polski. Jest on bowiem niezwykły pod względem historycznym i kulturowym. Nie mniej interesujące są również jego okolice. Już 24 km na północ od Krakowa  Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się Dolina Prądnika z Ojcowem. Podziwiać tu można ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku. Zachwycają również wybudowane w stylu szwajcarskim drewniane domy z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczyć warto również słynną Kaplicę na Wodzie a jeśli mamy więcej czasu na piesze wędrówki to otworem przed nami stoją Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka.

W odległości 12 km od centrum Krakowa  na południowy zachód znajduje się Tyniec, dawniej samodzielna wieś, dziś część miasta. Jest tu jeden z najważniejszych zabytków sakralnych – Opactwo Benedyktów zbudowane na wapiennej skale nad samą Wisłą. Na wschód od Krakowa, w odległości 13 km od granic miasta znajduje się Kopalnia Soli w Wieliczce. Jest ona wpisana na listę UNESCO. Najstarsza kopalnia soli na naszych ziemiach a dziś perełka turystyczna. Nad nią znajduje się Zamek Żupy, zaś pod powierzchnią kryją się takie cuda jak Kaplica św. Kingi czy groty kryształowe. O wielkości solnych komnat najlepiej świadczy fakt, że organizowane są tam koncerty a w ostatnim czasie nawet studniówki czy śluby.

Zwiedzając okolice Krakowa nie sposób pominąć Wadowic, miasta w którym urodził się jeden z najsławniejszych polaków – Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. Miasto pochodzi z około XVIII wieku, przynajmniej z tego okresu wywodzą się pierwsze wzmianki o nim. W pobliżu znajduje się kolejne miejsce, którego nie można pominąć, Kalwaria Zebrzydowska. W XVII założona została przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. To również on był głównym pomysłodawcą budowy tu klasztoru Bernardynów, kaplicy z cudownym obrazem Matki Boskiej  oraz drogi krzyżowej. Sanktuarium Pasyjno Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej od 1999 roku znajduje się na liście UNESCO.

Na południe od Krakowa w Beskidzie Makowskim warto odwiedzić malowniczą miejscowość Lanckoronę. Znajdują się tu doskonale zachowane XIX wieczne drewniane domki. Na uwagę zasługuje również gotycki kościół Jana Chrzciciela z XIV wieku. Na wschód od Krakowa znajduje się jeszcze jeden zamek zbudowany za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w mieście Niepołomice. Zamek zwany był niegdyś „drugim Wawelem”. Idąc śladami historii naszego kraju z pewnością warto zatrzymać się chwilę nad okresem najbardziej tragicznym. W Oświęcimiu do dziś milczącym świadectwem ogromu cierpienia jest obóz Auschwitz-Birkenau , największy obóz koncentracyjny zbudowany przez nazistów.